İnstagram’da Yasal Satış Nasıl Yapılır?

İnstagram’da Yasal Satış Nasıl Yapılır?

İnstagram’da Yasal Satış Nasıl Yapılır?

Sadece sosyal bir ağ olarak kullanılmayan İnstagram, günümüzde pek çok kişinin kazanç elde ettiği alanlardan biri oluyor. Pek çok ürünün satışının yapıldığı İnstagram üzerinden kira ödeme ya da vergi levhası bulundurma gibi detaylarla uğraşmak istemeyen herkes kolaylıkla satış yapabiliyor. Ancak İnstagram üzerinde kaçak satış yapmak istemiyor ve ‘’İnstagramda yasal satış nasıl yapılır?’’ diyorsanız öncelikle vergi mükellefiyetini kabul etmeniz gerekiyor.

  1. Fatura Düzenlemelisiniz!

İnstagram’da yasal satışın ilk adımı fatura düzenlemekten geçiyor. Kişiler sizden alacakları bir ürün ya da hizmet karşılığında fatura aldıklarında yasal yollardan aldıkları ürünü iade edebildikleri gibi değişimde yapabiliyorlar. Satış profillerinde yazan "İade yoktur, değişim 5 gün içindedir." gibi açıklamalar hem tüketiciler açısından yasal bir nitelik taşımadığı gibi İnstagram satışlarında da resmi bir dayanak ifade etmiyor. Fatura düzenlemek isteyen kişilerin mali müşavirlik bürolarına giderek bilgi alması ve gerekli belgeleri hazırlayarak kendi kuracakları satış adresine göre fatura kesmesi yasal satışın ilk adımı oluyor.

  1. Kurumsal Bir Kimlik Oluşturun!

İnstagram üzerinde yasal bir satış alanı oluşturmak adına kurumsal bir profil oluşturmanız gerekiyor. Mesela bir butik açmayı düşünüyorsanız bu butiğe isim olarak ‘’…. Butik’’ gibi bir isim verebilirsiniz. Ancak bunun yerine kendi isminizi vererek gerçek bir kişi üzerinden satış yapmanız halinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca sizi temsil edecek bir profil bilgisine ve iletişim adresleri gibi bilgilere de yer vermeniz gerekir.

  1. Ürün Bilgileri Net Olmalı!

İnstagramda yasal satış yapmanın püf noktaları arasında satılan ürünler hakkında verilen bilgiler de bulunuyor. Yani satış yapacağınız ürünün bütün özelliklerini açıklama şeklinde girmeniz ve nakliye ücretinin ne kadar olduğu, kim tarafından ödeneceği gibi konular hakkında da bilgiler vermeniz gerekmektedir.

  1. Tüketici Onayı Almayı Unutmayın!

İnstagram’da satış yaparken mutlaka tüketiciler ile iletişim içerisinde olmanız ve onların onayı doğrultusunda ürünlerinizi göndermeniz gerekir. Tüketicilerden onay almak adına mesaj, sesli görüşme ya da çeşitli yöntemleri kullanabilirsiniz. Onay almadan yapacağınız satışlar yasal olmadığı gibi sizin de mağdur konuma gelmenize neden olacaktır.

Siparişlerini aldığınız tüketicileri siparişin durumu hakkında bilgilendirmek ve siparişin hangi durumlarda iade ve değişime gönderileceği hakkında da açıklamalarda bulunmak yasal açıdan gereklidir. Bunlara dikkat edildiğinde instagramda satış yapmak daha yasal ve kolay bir hal alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat